Asset Publisher Asset Publisher

Plan Urządzenia Lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Na podstawie art.22 ust. 1 ustawy z dnia 28 września 1991r. o lasach (Dz.U.z 2000 r. poz. 6,z późn.zm.), po rozpatrzeniu wniosku Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 22 kwietnia 2020 r., zatwierdzono plan urządzenia lasu sporządzony dla Nadleśnictwa Czaplinek w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku, na lata 2020 - 2029.

 

 

Plan urządzania lasu cele:

  • zwiększenie zasobów leśnych poprzez planowanie pozyskania drewna w zależności od przyrostu miąższości i poprzez planowanie dodatkowych zalesień,
  • zwiększenie odporności ekosystemów leśnych poprzez popieranie różnorodności genowej, gatunkowej i strukturalnej, wykorzystywanie procesów naturalnych i dostosowywanie gatunków do warunków siedliskowych,
  • zapewnienie odpowiedniego poziomu pozyskania produktów leśnych, tak w okresie bieżącym, jak i w przyszłości, przy minimalizacji negatywnego wpływu na środowisko,
  • popieranie różnorodności biologicznej w ekosystemach leśnych przez preferowanie odnowień naturalnych, wprowadzanie gatunków rodzimych, ochronę cennych biotopów,
  • zachowanie funkcji ochronnych lasów,
  • utrzymanie innych funkcji społeczno-ekonomicznych.

Program ochrony przyrody jest integralną częścią Planu urządzania lasu został sporządzony w celu:

  • zinwentaryzowanie i  zobrazowanie bogactwa przyrodniczego lasów Nadleśnictwa
  • przedstawienie istniejących i potencjalnych zagrożeń lasów oraz środowiska przyrodniczego
  • doskonalenia gospodarki leśnej na podstawach ekologicznych
  • ulepszenie i rozwijanie metod sprawowania ochrony przyrody
  • umożliwienie w przyszłości porównań i analiz zmian środowiska przyrodniczego
  • wskazanie kolejnych obiektów do objęcia ochroną
  • uświadomienie różnym grupom społecznym  obecnych i potencjalnych zagrożeń środowiska przyrodniczego
  • ochrona zabytków kultury materialnej w lasach

 


Asset Publisher Asset Publisher

Back

IX Grzybobranie TPL 2017

IX Grzybobranie TPL 2017

W sobotę, 07.10.2017 r. odbyła się IX edycja Grzybobrania pod przewodnictwem Koła Towarzystwa Przyjaciół Lasu w Szczecinku. Współorganizatorami imprezy byli m.in. Nadleśnictwo Borne Sulinowo, Nadleśnictwo Czarnobór, Nadleśnictwo Czaplinek, a także Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Szczecinie i Stowarzyszenie Przyrodników "Ostoja Drawska" w Złocieńcu.

Celem imprezy było popularyzowanie idei ochrony środowiska i przyrody poprzez racjonalne korzystanie z zasobów naturalnych oraz integracja wielopokoleniowa uczestników spotkania.

Po obowiązkowej rejestracji oraz wysłuchaniu instruktażu dotyczącego rozpoznawania i sposobu zbioru grzybów, uczestnicy ruszyli do lasu. Pomimo deszczowej aury, chęci do rywalizacji (oczywiście zdrowej) nie brakowało i co niektórzy uczestnicy mogli się pochwalić pokaźnymi zbiorami.

Osoby, którym słabiej poszło zbieranie grzybów, mieli okazję wykazać się podczas innych konkurencji tj. strzał z wiatrówki, strzał z łuku, rozpoznawanie zwierząt czy rzut podkową. Największym zainteresowaniem cieszył się konkurs "1 z 10-ciu", podczas którego trzeba było wykazać się nie lada wiedzą z zakresu gospodarki leśnej, ochrony przyrody czy łowiectwa.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom imprezy za wyjątkowo spędzony czas i wspólną zabawę, a w szczególności członkom Klubu Seniora w Czaplinku, którzy jak się okazało, przybyli naprawdę silną reprezentacją, zajmując najwyższe miejsca w wielu konkurencjach.