Asset Publisher
Sprzedaż drewna
Sprzedaż detaliczna drewna w Nadleśnictwie Czaplinek odbywa się na podstawie ogólnych uregulowań obowiazujących w Lasach Państwowych i zasadach określonych w zarządzeniach Nadleśniczego.
Oferujemy spredzaż drewna LOCO LAS - bez usługi transportu.
- drewno pozyskane kosztem Nadleśnictwa składowane jest przy drodze wywozowej cena podana w załaczniku nr 1 cennika detalicznego
- drewna pozyskane kosztem nabywcy cena podana w załączniku nr 2 cennika detalicznego
Asset Publisher
WIELKA CIEKAWOSTKA - DROP ZWYCZAJNY
WIELKA CIEKAWOSTKA - DROP ZWYCZAJNY
WIELKA CIEKAWOSTKA
Wieczorem 23 lipca zaobserwowano w okolicach Barwic samicę dropia, ptaka który w Polsce wyginął. Ptak przebywał na terenie wsi, pomiedzy zabudowaniami, a ciekawostką jest to, że nie wykazywał zbytniego lęku przed ludźmi - takie zachowanie jest sprzeczne z jego naturą, gdyż uważa się, że to ptaki lękliwe i skryte. Jak ustaliliśmy, osobnik ten był prawdopodobnie obserwowany w okolicach Białego Boru. Odczytano wówczas jego obrączkę i okazało się, że pochodzi z naturalnego lęgu w jednym z niemieckich rezerwatów.
DROP ZWYCZAJNY (Otis tarda)
Ptak, który w Polsce wyginął jako gatunek lęgowy w latach 80 XX wieku. Jego większe populacje znajdują się obecnie na terenie Niemiec (skąd sporadycznie może zalatywać do Polski), a także Austrii, Czech i Słowacji. Jest to jeden z najcięższych gatunków ptaków, który jest zdolny do lotu. Masa dorosłych samców sięga 18 kg, a więc potrafią być cięższe od łabędzi niemych. Dropie preferują tereny otwarte i spokój. Spadek jego populacji wynika z przekształceń krajobrazu, mechanizacji i chemizacji rolnictwa.
Lasy Państwowe są na etepie tworzenia projektu reintrodukcji dropia zwyczajnego, w celu stworzenia jego wolnościowej populacji. W projekt zaangażowane jest Nadleśnictwo Świebodzin oraz Leśny Bank Genów Kostrzyca, gdzie przetrzymywane mają być zasoby genetyczne gatunku.
fot. T. Tomecki