Asset Publisher Asset Publisher

Back

Spotkanie z wilkiem - co zrobić!

Spotkanie z wilkiem - co zrobić!

Spotkania z wilkami są niezwykle rzadkie, ponieważ wilki odczuwają naturalny strach przed ludźmi. Często widzimy ślady tego drapieżnika odciśnięte w śniegu lub miękkim gruncie. Dzięki swoim wyostrzonym zmysłom częściej one nas wcześniej spostrzegają. To inteligentne i ciekawe zwierzęta, zdarza się, że podczas bezpośredniego spotkania mogą nie uciekać od razu i przyglądać się nam przez dłuższą chwilę, podobnie robią wszystkie dzikie zwierzęta. Wilki najczęściej są płochliwe i unikają kontaktu z ludźmi. Jeśli zbliżają się do siedzib ludzkich to kieruje nimi instynkt w poszukiwaniu jedzenia. Najczęściej dzieje się to po osłoną nocy a my nawet o tym nie wiemy. Jednak wilki, podobnie jak każde dzikie zwierzęta, mogą zachować się nieobliczalnie jeśli są wystraszone, chore lub zranione, albo gdy zostały oswojone przez dokarmiane i przyzwyczajane do pobytu blisko siedzib ludzkich.

Dlatego pamiętajmy o kilku podstawowych zasadach:

NIGDY NIE DOKARMIAJ WILKÓW, nawet jeśli zwierzęta wyglądają na wychudzone i wymagające pomocy. Powiadom o tej obserwacji Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Szczecinie, najbliższe Nadleśnictwo lub skontaktuj się ze Stowarzyszeniem dla Natury „Wilk”.

Mieszkając w pobliżu lasu, przetrzymuj odpadki spożywcze w szczelnych pojemnikach z pokrywami. Resztki żywności pozostawione na kompoście poza ogrodzeniem posesji, w szczególności kawałki mięsa i wędlin, mogą zwabiać wilki. Zainstalowanie oświetlenia z czujnikami ruchu w pobliżu miejsc składowania odpadów kuchennych może odstraszać wilki od podchodzenia w ich pobliże.

Jeśli jesteś turystą, spacerujesz po lesie, uprawiasz biegi terenowe lub inne rodzaje rekreacji aktywnej, jesteś zbieraczem grzybów lub jagód, nigdy nie pozostawiaj resztek żywności w koszach na parkingach leśnych, miejscach biwakowych, pod wiatami i w innych miejscach odpoczynku dla turystów, nawet jeśli wydaje się, że są one szczelne i regularnie opróżniane.

Jeśli jesteś fotografem przyrody lub myśliwym, nigdy nie dostarczaj mięsa na nęciska przy czatowniach lub ambonach. Nie ma znaczenia, czy są to szczątki martwych zwierząt dzikich lub hodowlanych, czy też produkty zawierające mięsne składniki, np. karma dla psów. Wilki, dzięki niezwykle czułemu węchowi, orientują się, że to człowiek dostarczył pokarm, i mogą zacząć postrzegać ludzi jako dostarczycieli pożywienia.

Jeśli pracujesz w lesie, jesteś np. pracownikiem zakładu usług leśnych, budowniczym dróg leśnych, instalatorem sieci energetycznych, nigdy nie pozostawiaj żywności w miejscu pracy. Pakuj wszystkie odpadki i zabieraj z sobą.  Pozostawiona żywność może zwabiać drapieżniki w pobliże pracujących w lesie ludzi.

Jeśli znajdziesz w lesie szczenię wilka, NIGDY GO NIE DOTYKAJ ANI NIE ZABIERAJ Z SOBĄ, nawet jeśli wygląda na chore i skrajnie wycieńczone. Jeśli masz możliwość, zrób mu kilka zdjęć i ustal  swoją lokalizację przy pomocy aplikacji w telefonie albo zapamiętaj numer najbliższego słupka oddziałowego i powiadom Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Szczecinie, najbliższe Nadleśnictwo lub skontaktuj się ze Stowarzyszeniem dla Natury „Wilk”.

Jeśli dowiesz się, że ktoś przetrzymuje nielegalnie wilka w niewoli, dla dobra swojego i sąsiadów, natychmiast powiadom Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Szczecinie.

Jeśli mieszkasz w obszarze zamieszkiwanym przez wilki, trzymaj w nocy swoje psy i koty w domu lub w dobrze zabezpieczonych kojcach.

Nie pozostawiaj psiej lub kociej karmy na zewnątrz, w miejscach gdzie mogłaby być dostępna dla drapieżników. Może to zwabić wilki w pobliże domostwa. Wilki mogą się przyzwyczaić do stałego źródła pokarmu, a następnie zranić a nawet zabić broniącego swojego pożywienia psa lub kota.

Jeśli spacerujesz w lesie z psem, prowadź go zawsze na smyczy. Jest to nie tylko zgodne z obowiązującym w Polsce prawem, ale także zapobiega oddalaniu się psa od właściciela. Zagubiony, biegający po lesie pies może szybko wpaść w tarapaty.

 

Jeśli jednak spotkasz w lesie wilka, który podchodzi zbyt blisko (na odległość poniżej 30 m) lub przygląda się zbyt długo i nie czujesz się w tej sytuacji komfortowo, albo też drapieżnik poszczekuje lub warczy na ciebie, podejmij następujące działania:

Unieś ręce i machaj nimi szeroko w powietrzu. To rozprzestrzeni twój zapach, sprawi że twoja sylwetka będzie lepiej widoczna.

Pokrzykuj głośno ostrym tonem (lub zagwiżdż), w stronę wilka. To pozwoli mu zorientować się, że ma do czynienia z człowiekiem i że nie jest mile widziany.

Jeśli zwierzę nie reaguje i zamiast oddalić się, podchodzi bliżej, rzucaj w niego będącymi w zasięgu ręki przedmiotami, najlepiej grudami ziemi.

Wycofaj się spokojnie; możesz przyspieszyć dopiero gdy masz pewność, że zwierzę jest daleko i nie interesuje się tobą.

 

Przypominamy, że wilk jest w Polsce gatunkiem chronionym i za umyślne zabicie może grozić kara do 5 lat pozbawienia wolności.

 

Tekst powstał na podstawie informacji zebranych przez Stowarzyszenie dla Natury „Wilk”.

 

 

 

Najważniejsze kontakty:

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Szczecinie, tel. 91 43-05-200

Stowarzyszenie dla Natury Wilk: dr hab. Sabina Nowak tel. 606 110 046, dr hab. Robert Mysłajek tel. 604 625 228

Nadleśnictwo Czaplinek, Paweł Nowakowski tel. 668480242