Wydawca treści
Skąd się bierze drewno
Zaspokojenie naszego zapotrzebowania na drewno i zapewnienie trwałości lasów nie są sprzecznymi interesami. Drewno w Polsce jest naturalnym bogactwem, które jest całkowicie odnawialne.
Gwarantuje to wielofunkcyjna, zrównoważona gospodarka leśna, prowadzona przez Lasy Państwowe, opiekujące się 77,5 proc. polskich lasów (największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami publicznymi).
Leśnicy pozyskują drewno w granicach wyznaczonych przez standardy ekologicznej gospodarki, badania naukowe i 10-letnie plany urządzenia lasu, zatwierdzane przez ministra środowiska – średnio do 55–60 proc. drewna, które przyrasta w lesie; cała reszta zwiększa zapas na pniu. Dlatego nasze zasoby drewna rosną z roku na rok i są już dwukrotnie większe niż pół wieku temu. Wynoszą 2,4 mld m sześc., w tym w Lasach Państwowych – blisko 1,9 mld m sześc., co czyni je piątymi co do wielkości w Europie. Kupując drewno lub produkty z drewna z Lasów Państwowych, mamy pewność, że surowiec został pozyskany w sposób niezagrażający przyrodzie.
Również zasobność drzewostanów w lasach zarządzanych przez PGL LP stale rośnie. W roku 1991 wynosiła 190 m sześc./ha, a 20 lat później, w 2011 r. – już 254 m sześc./ha. Według międzynarodowych statystyk polskie lasy zaliczają się pod tym względem do czołówki europejskiej, charakteryzując się ponaddwukrotnie wyższą przeciętną zasobnością niż pozostałe lasy Starego Kontynentu.
Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania
Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania.
Głównym dostawcą surowca na polski rynek są Lasy Państwowe, które pokrywają ponad 90 proc. zapotrzebowania krajowego przemysłu i mieszkańców. Aby zaspokoić rosnący popyt, leśnicy zwiększają pozyskanie drewna: od 1990 r. wzrosło ono przeszło dwukrotnie – do ponad 35 mln m sześc. Ponieważ jednocześnie rośnie powierzchnia lasów, a przede wszystkim ich zasobność, naukowcy oceniają, że Lasy Państwowe będą mogły zwiększyć pozyskanie drewna do 40 mln m sześc. w 2030 r. i 45 mln m sześc. w połowie stulecia.
Warto pamiętać, że przychody Lasów Państwowych w ponad 90 proc. pochodzą właśnie ze sprzedaży drewna. To zapewnia im samodzielność finansową i umożliwia wykonywanie licznych zadań na rzecz polskich lasów i ich użytkowników bez korzystania z pieniędzy podatników (inaczej niż w wielu innych krajach Europy).
Zwiększają się nie tylko nasze zasoby drewna, lecz także powierzchnia lasów. W połowie XX w. zajmowały nieco ponad jedną piątą obszaru Polski, a dziś już niewiele mniej niż jedną trzecią. Lasy Państwowe pozyskują drewno, ale w tym samym czasie odnawiają drzewostany i zalesiają dotychczasowe nieużytki. Co roku leśnicy sadzą aż 500 mln nowych drzew, czyli średnio… 57 tys. na godzinę.
Najnowsze aktualności
Polecane artykuły
otwarcie centrum leśnego
otwarcie centrum leśnego
kompleksu edukacyjno-turystycznego "Hubertówka Zofiówka"
W dniu 6 czerwca 2014r. odbyło się uroczyste otwarcie centrum leśnego kompleksu edukacyjno-turystycznego "Hubertówka- Zofiówka". Obiekt został współfinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Położony jest na terenie parku objętego ochrona konserwatorską, w leśnictwie Sikory oraz na terenie Drawskiego Parku Krajobrazowego. Wydarzenie to zbiegło się z obchodami 90-lecia Lasów Państwowych, a tym samym była to okazja do podsumowania działalności Nadleśnictwa Czaplinek na przestrzeni ostatnich niemal 40 lat.
Symbolicznego otwarcia dokonali: Zastępca Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku Sylwester Major, Burmistrz Czaplinka Adam Kośmider, przedstawiciel Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie Jan Sachs oraz Nadleśniczy Nadleśnictwa Czaplinek Robert Frutczak. Pracownicy nadleśnictwa zaprezentowali zebranym gościom wybrane zagadnienia i sposób prowadzenia zajęć edukacyjnych, które będą realizowane w ramach programu „Edukacja przyrodniczo-leśna w każdym wieku".
Nowo powstały obiekt pozwoli Nadleśnictwu Czaplinek koordynować edukację przyrodniczo-leśną społeczeństwa kształtując świadomość ekologiczną oraz potrzebę ochrony najcenniejszych walorów krajobrazu, uświadamiając jednocześnie wszystkie grupy wiekowe, o potrzebie gospodarowania lasami na zasadach zrównoważonego rozwoju. Zaspokajanie potrzeb przemysłu drzewnego przy zachowaniu najcenniejszych fragmentów rodzimej przyrody, to niezwykle skomplikowane zadanie, które z powodzeniem realizujemy bazując na doświadczeniach leśników kilku pokoleń.
Nadleśniczy Robert Frutczak wyróżnił przedstawicieli instytucji współpracujących z Nadleśnictwem Czaplinek wręczając im symboliczne upominki.
Wyróżnieni zostali: Jan Sachs, Dorota Janicka, Adam Kośmider, Zenon Maksalon, Aleksander Fudała, Adam Czernikiewicz, Arkadiusz Kornacki, Robert Buszta, Bogusław Ptak , Franciszek Gąsienica, Marcin Makar, Krzysztof Sienkiewicz, Krzysztof Straszkiewicz, Marek Mikołajczak, Radosław Grzegorczyk, Jacek Winnicki, Zbigniew Łukomski, Władysława i Marian Todys.
Należy podkreślić, iż tylko kompleksowe, wspólnie podejmowane działania, a w szczególności osobiste zaangażowanie ludzi reprezentujących instytucje ochrony przyrody może sprawić, iż troska o wspólne dziedzictwo przyrodnicze przyniesie wymierne efekty. Wspólne działania edukacyjne niewątpliwie przyczynią się do wzrostu świadomości ekologicznej wśród społeczności lokalnej oraz do popularyzacji działań ochrony przyrody na obszarach Natura 2000 w warunkach zrównoważonego rozwoju.