Wydawca treści Wydawca treści

Natura 2000

      Teren Nadleśnictwa Czaplinek ze względu na unikatowe w skali kraju walory przyrodnicze został włączony w znacznym stopniu do sieci obszarów Natura 2000. Utworzono jeden obszar specjalnej ochrony ptaków „Ostoja Drawska", który zajmuje 70,6 % powierzchni nadleśnictwa. Ponadto wyodrębniono dwa obszary specjalnej ochrony siedlisk „Dorzecze Parsęty" oraz „Jeziora Czaplineckie". „Dorzecze Parsęty" obejmuje swym zasięgiem całe dorzecze Parsęty tworząc niezwykłą mozaikę 24 typów siedlisk przyrodniczych. W obszarze tym występuje bóbr europejski, wydra, traszka grzebieniasta, kumak nizinny, pachnica dębowa, 6 chronionych gatunków ryb. Obszar „Jeziora Czaplineckie" obejmuje swym zasięgiem najcenniejszy przyrodniczo i krajobrazowo fragment Pojezierza Drawskiego. Na terenie obszaru bardzo ważną rolę odgrywa rzeka Drawa, która łączy ze sobą obszary koncentracji rzadkiej flory w urozmaiconym obszarze polodowcowym.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Grzybobranie na Hubertówce "Zofiówce"

Grzybobranie na Hubertówce "Zofiówce"

Korzystając z nieco już chłodniejszych, ale nadal pogodnych, wrześniowych dni oraz trwającego sezonu grzybowego postanowiliśmy wybrać się z dziećmi do lasu, by przekonać się, czy wiedzą, które grzyby można bezpiecznie zbierać.

W dniach 21-27 września gościliśmy na Hubertówce "Zofiówce" dzieci z Niepublicznego Przedszkola Sióstr Salezjanek w Czaplinku, Publicznego Przedszkola w Czaplinku, Publicznego Przedszkola w Czaplinku - oddział Broczyno, Przedszkola Specjalnego w Czaplinku, Przedszkola Samorządowego nr 1 im. Kubusia Puchatka w Połczynie Zdroju, Niepubliczego Przedszkola "Edukacja" w Czaplinku, Niepublicznego Przedszkola "Małe Przedszkole" w Łubowie, Szkoły Podstawowej w Czaplinku oraz Szkoły Podstawowej w Starym Chwalimiu.

Oczywiście las to nie tylko grzyby, więc opowiadaliśmy o tym, co jeszcze ciekawego można w lesie spotkać. Dzieci dowiedziały się jaką rolę w lesie pełni martwe drewno, jakie wyróżniamy gatunki drzew oraz po czym je rozpoznawać. Podczas spaceru poznały rodzaje budek lęgowych dla ptaków oraz gatunki ptaków je zamieszkujących.

Po spacerze przyszedł czas na zapoznanie się z charakterystyką pracy z pszczołami oraz degustację miodów. Jak co roku nie zabrakło przejażdżki bryczką konną.

Serdecznie dziękujemy za pomoc Panu Konradowi Fujarskiemu, miejscowemu wytwórcy miodów drahimskich oraz Panu Gabrielowi Krzysztofiakowi, właścicielowi bryczki.

Dziękujemy za udział. Pozdrawiamy!