Wydawca treści Wydawca treści

Historia

Nadleśnictwo Czaplinek powstało 1.07.1975 r. na podstawie Zarządzenia Nr 18 Naczelnego Dyrektora LP z dnia 23.05.1975 r., zmieniającego nazwę dotychczasowego Nadleśnictwa Broczyno z obrębami: Broczyno i Borne Sulinowo na Nadleśnictwo Czaplinek i przyłączającego do Nadleśnictwa obręb Nowy Dwór, utworzony z likwidowanego Nadleśnictwa Nowy Dwór. 1.01.1976 r. włączono do Nadleśnictwa część zlikwidowanego Nadleśnictwa Piława (2728,11 ha), którą 1.01.1978 r. powiększono o część byłego obrębu Złocieniec (2316,12 ha). Utworzona w ten sposób jednostka otrzymała nazwę ,, obręb Czaplinek”.  Kolejna reorganizacja nastąpiła 1.01.1979 r., kiedy to na podstawie Zarządzenia Nr 58 Naczelnego Dyrektora LP z dnia 10.11.1978 r. wyłączono do reaktywowanego Nadleśnictwa Złocieniec obręb Nowy Dwór, a przyłączono obręb Piława utworzony z części byłego obrębu Piława należącej do Nadleśnictwa Szczecinek.

Zbliżony do obecnego zasięg administracyjny Nadleśnictwa Czaplinek określony został w 1993 r., gdy na podstawie Zarządzenia Nr 64 Ministra Ochrony Środowiska Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 31.12.1992 r. przekazano do nowo utworzonych Nadleśnictw Borne Sulinowo i Czarnobór obręb Broczyno i Borne, a włączono do Nadleśnictwa Czaplinek część obrębu Szczecinek, którą następnie przyłączono do obrębu Piława. Obecny zasięg terytorialny Nadleśnictwa Czaplinek obejmuje więc dwa obręby leśne: Piława i Czaplinek.

Z okresu przedwojennego zachowało się niewiele materiałów, na podstawie których można by wnioskować o sposobach organizacji i stopniu intensywności gospodarki leśnej. Stan lasu w okresie powojennym wskazywał, że poziom gospodarowania w nich był bardzo różny, zależny od indywidualnego nastawienia i potrzeb poszczególnych właścicieli. Zdecydowana większość lasów należała wcześniej do dużych i średnich majątków rolno – leśnych oraz do drobnej własności chłopskiej. Przejęcie ich nastąpiło na mocy Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych z dnia 20.01.1945 r. w sprawie wykonania Dekretu PKWN z dnia 12.12.1944 r. o przejęciu niektórych lasów na własność Skarbu Państwa.

Niewielka część Nadleśnictwa, to dawne lasy państwowe, lasy miejskie Czaplinka i Złocieńca oraz lasy poklasztorne byłego zakonu templariuszy, później joanitów z Czaplinka.

Zarządzeniem Nr 65 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 05 września 2018 r  do Nadleśnictwa Czaplinek przyłączono 1822,39 ha z Nadleśnictwa Połczyn, w tym: do obrębu Piława – 474,26 ha, a do obrębu Czaplinek – 1348,13 ha.

 

 

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

WIELKA CIEKAWOSTKA - DROP ZWYCZAJNY

WIELKA CIEKAWOSTKA - DROP ZWYCZAJNY

WIELKA CIEKAWOSTKA

Wieczorem 23 lipca zaobserwowano w okolicach Barwic samicę dropia, ptaka który w Polsce wyginął. Ptak przebywał na terenie wsi, pomiedzy zabudowaniami, a ciekawostką jest to, że nie wykazywał zbytniego lęku przed ludźmi - takie zachowanie jest sprzeczne z jego naturą, gdyż uważa się, że to ptaki lękliwe i skryte. Jak ustaliliśmy, osobnik ten był prawdopodobnie obserwowany w okolicach Białego Boru. Odczytano wówczas jego obrączkę i okazało się, że pochodzi z naturalnego lęgu w jednym z niemieckich rezerwatów.

DROP ZWYCZAJNY (Otis tarda)

Ptak, który w Polsce wyginął jako gatunek lęgowy w latach 80 XX wieku. Jego większe populacje znajdują się obecnie na terenie Niemiec (skąd sporadycznie może zalatywać do Polski), a także Austrii, Czech i Słowacji. Jest to jeden z najcięższych gatunków ptaków, który jest zdolny do lotu. Masa dorosłych samców sięga 18 kg, a więc potrafią być cięższe od łabędzi niemych. Dropie preferują tereny otwarte i spokój. Spadek jego populacji wynika z przekształceń krajobrazu, mechanizacji i chemizacji rolnictwa.

Lasy Państwowe są na etepie tworzenia projektu reintrodukcji dropia zwyczajnego, w celu stworzenia jego wolnościowej populacji. W projekt zaangażowane jest Nadleśnictwo Świebodzin oraz Leśny Bank Genów Kostrzyca, gdzie przetrzymywane mają być zasoby genetyczne gatunku.

fot. T. Tomecki