Asset Publisher Asset Publisher

Położenie

      Nadleśnictwo Czaplinekpołożone jest w południowo-wschodniej części województwa zachodniopomorskiego na obszarze powiatu drawskiego oraz szczecineckiego. Obszar został ukształtowany w trakcie pomorskiej fazy zlodowacenia bałtyckiego i późniejszego okresu erozji, za czym mogą przemawiać licznie występujące na tym obszarze moreny czołowe i kemy jak również jeziora rynnowe. Największym zbiornikiem wodnym na obszarze Nadleśnictwa jest jezioro Drawsko, które jest drugim pod względem głębokości jeziorem w Polsce.

     Według regionalizacji lasy Nadleśnictwa leżą na pograniczu dwóch krain przyrodniczo-leśnych. Południowa i północna część Nadleśnictwa leży w I Krainie-Bałtyckiej, natomiast środkowa część w III Krainie – Wielkopolsko-Pomorskiej.

 

     Nadleśnictwo Czaplinek podlega  Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku. Swoim obszarem obejmuje 17,72 tys ha gruntów Skarbu Państwa i jest podzielone na dwa obręby:

·         Piława - pow. 10665 ha

·         Czaplinek – pow. 7054 ha

     Lasy pokrywają ponad 34 % powierzchni a średni wiek drzewostanów to 60 lat. 


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

WIELKA CIEKAWOSTKA - DROP ZWYCZAJNY

WIELKA CIEKAWOSTKA - DROP ZWYCZAJNY

WIELKA CIEKAWOSTKA

Wieczorem 23 lipca zaobserwowano w okolicach Barwic samicę dropia, ptaka który w Polsce wyginął. Ptak przebywał na terenie wsi, pomiedzy zabudowaniami, a ciekawostką jest to, że nie wykazywał zbytniego lęku przed ludźmi - takie zachowanie jest sprzeczne z jego naturą, gdyż uważa się, że to ptaki lękliwe i skryte. Jak ustaliliśmy, osobnik ten był prawdopodobnie obserwowany w okolicach Białego Boru. Odczytano wówczas jego obrączkę i okazało się, że pochodzi z naturalnego lęgu w jednym z niemieckich rezerwatów.

DROP ZWYCZAJNY (Otis tarda)

Ptak, który w Polsce wyginął jako gatunek lęgowy w latach 80 XX wieku. Jego większe populacje znajdują się obecnie na terenie Niemiec (skąd sporadycznie może zalatywać do Polski), a także Austrii, Czech i Słowacji. Jest to jeden z najcięższych gatunków ptaków, który jest zdolny do lotu. Masa dorosłych samców sięga 18 kg, a więc potrafią być cięższe od łabędzi niemych. Dropie preferują tereny otwarte i spokój. Spadek jego populacji wynika z przekształceń krajobrazu, mechanizacji i chemizacji rolnictwa.

Lasy Państwowe są na etepie tworzenia projektu reintrodukcji dropia zwyczajnego, w celu stworzenia jego wolnościowej populacji. W projekt zaangażowane jest Nadleśnictwo Świebodzin oraz Leśny Bank Genów Kostrzyca, gdzie przetrzymywane mają być zasoby genetyczne gatunku.

fot. T. Tomecki