Wydawca treści Wydawca treści

Certyfikaty

Nadleśnictwo Czaplinek wchodzi w skład Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku, która posiada dwa certyfikaty gospodarki leśnej. Gwarantują one, że lasy Nadleśnictwa są zarządzane w sposób właściwy, z szczególnym uwzględnieniem aspektów przyrodniczych oraz społecznych.

 

Forest Stewardship Council - FSC

Międzynarodowy certyfikat FSC od 2007 roku potwierdza, iż gospodarka leśna na terenie naszego nadleśnictwa jest prowadzona na każdym etapie gospodarowania zgodnie z standardem - od wysiania nasion w szkółkach leśnych, poprzez wszelkie zabiegi hodowlane i ochronne prowadzone w drzewostanach, do pozyskania i sprzedaży drewna. Świadczy także o spójnej realizacji celów na wszystkich zakresach działalności zwłaszcza ekologicznej, społecznej i ekonomicznej.

 

Programme for Endorsement of Forest Certification Schemes - PEFC

Uzyskany w 2011 roku międzynarodowy certyfikat PEFC potwierdza rzetelności pracy i zgodność prowadzonej gospodarki leśnej z polskimi kryteriami i wskaźnikami trwałego i zrównoważonego zagospodarowania lasami.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

WIELKA CIEKAWOSTKA - DROP ZWYCZAJNY

WIELKA CIEKAWOSTKA - DROP ZWYCZAJNY

WIELKA CIEKAWOSTKA

Wieczorem 23 lipca zaobserwowano w okolicach Barwic samicę dropia, ptaka który w Polsce wyginął. Ptak przebywał na terenie wsi, pomiedzy zabudowaniami, a ciekawostką jest to, że nie wykazywał zbytniego lęku przed ludźmi - takie zachowanie jest sprzeczne z jego naturą, gdyż uważa się, że to ptaki lękliwe i skryte. Jak ustaliliśmy, osobnik ten był prawdopodobnie obserwowany w okolicach Białego Boru. Odczytano wówczas jego obrączkę i okazało się, że pochodzi z naturalnego lęgu w jednym z niemieckich rezerwatów.

DROP ZWYCZAJNY (Otis tarda)

Ptak, który w Polsce wyginął jako gatunek lęgowy w latach 80 XX wieku. Jego większe populacje znajdują się obecnie na terenie Niemiec (skąd sporadycznie może zalatywać do Polski), a także Austrii, Czech i Słowacji. Jest to jeden z najcięższych gatunków ptaków, który jest zdolny do lotu. Masa dorosłych samców sięga 18 kg, a więc potrafią być cięższe od łabędzi niemych. Dropie preferują tereny otwarte i spokój. Spadek jego populacji wynika z przekształceń krajobrazu, mechanizacji i chemizacji rolnictwa.

Lasy Państwowe są na etepie tworzenia projektu reintrodukcji dropia zwyczajnego, w celu stworzenia jego wolnościowej populacji. W projekt zaangażowane jest Nadleśnictwo Świebodzin oraz Leśny Bank Genów Kostrzyca, gdzie przetrzymywane mają być zasoby genetyczne gatunku.

fot. T. Tomecki