Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

DOKARMIANIE PTAKÓW

DOKARMIANIE PTAKÓW

Pomoc skrzydlatym przyjaciołom – jak dobrze dokarmiać ptaki.

Zima i wczesna wiosna to trudny okres dla wszystkich zwierząt dziko żyjących. Jest on wpisany w naturalny cykl życia i każde z nich przystosowało się do niego: jedne wędrują (odlatują do cieplejszych miejsc) inne przez jesień gromadzą zapasy, jeszcze inne przystosowały się do zdobywania pożywienia w zimowych warunkach.

Dokarmianie ptaków powinno zacząć się z nadejściem silnych mrozów i obfitych opadów śniegu, a zakończyć na początku wiosny. W czasie łagodnych zim, zwierzęta muszą radzić sobie same.

Najważniejszą zasadą w zimowym pomaganiu ptakom jest systematyczność -rozpoczęte dokarmianie należy prowadzić przez całą zimę – ptaki przyzwyczajają się, do miejsca i regularnie je odwiedzają. Przerwanie dokarmiania wywołuje gorsze skutki, niż nierozpoczynanie go wcale.

Karma dla ptaków powinna być jak najbardziej zbliżona do ich naturalnego pożywienia, mogą to być nasiona słonecznika, lnu, czarnuszki, orzechy, pestki dyni, suszone owoce (nigdy nie kandyzowane), ziarna zbóż, płatki owsiane, słonina, ugotowane warzywa, świeże jabłka. Zadbajmy o to by podawana karma była świeża i czysta. Nigdy nie mogą to być produkty solone, słodzone lub spleśniałe. Nie wolno dawać ptakom nie ugotowanego pęczaku oraz innych pęczniejących w przewodzie pokarmowym ziaren i kaszy.

Pamiętajmy „Ptaki to nie śmietniki – nie możemy traktować ich jako sposobu na utylizację domowych odpadków. Pleśń jest dla nich trująca, podobnie jak dla nas.”

Ilość karmy powinna być zróżnicowana w zależności od warunków panujących na dworze. Podczas odwilży wykładajmy jej mniej, podczas wysokich mrozów wyłóżmy więcej.

Ptaki muszą pić a zimą bardzo trudno im zaspokoić pragnienie. Bywa, że pojenie jest ważniejsze, niż dokarmianie. Zadbajmy o wystawienie w pobliżu poidła z świeżą, niezamarzniętą wodą.

Dokarmiane w sposób przypadkowy i nieprzemyślany lub niewłaściwym pokarmem, powoduje więcej szkód niż pożytku. Głodne ptaki, zjedzą wszystko, ale efekty mogą być tragiczne, rozpoczynając dokarmianie musimy mieć świadomość odpowiedzialności za ich życie.

 

Paweł Nowakowski